Dobry referat – od czego zacząć pisanie referatu

Free-Photos / Pixabay

Po raz pierwszy piszemy referat przeważnie w szkole, niestety na lekcjach języka polskiego nikt nie omawia z nami tej formy wypowiedzi, a wielu nauczycieli nauk ścisłych czy biologicznych bardzo lubi te formę zdobywania dodatkowych ocen. Zdarza się również, ze po raz pierwszy piszemy referat dopiero do pracy a wtedy na pewno nikt nam nie powie jak powinna wyglądać taka forma wypowiedzi. Z tych też powodów internecie pojawiło się wiele informacji na temat tej formy wypowiedzi i dzisiaj możemy z nich skorzystać. Tutaj pokrótce również pokażemy jak poradzić sobie z napisaniem referatu.

Od czego zacząć pisanie referatu

Przede wszystkim wiele osób zadaje sobie pytanie jak napisać referat dopiero, gdy sami muszą to zrobić. A wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że jest to tekst naukowy przygotowany do wygłoszenia, dlatego też jego odczytanie nie powinno trwać dłużej niż piętnaście czy dwadzieścia minut. Język jakiego użyjemy w trakcie pisania powinien być naukowy, jednak pamiętajmy, ze musi zostać zrozumiany przez naszych odbiorców. Ponadto nie powinniśmy układać zbyt długich i skomplikowanych zdań. Warto natomiast zwracać uwagę naszych słuchaczy na istotnie fakty sformułowaniami typu “warto zwrócić uwagę na…”. Żeby ułatwić odbiór naszego tekstu w trakcie jego odczytania warto wykorzystać prezentację multimedialną. Pamiętajmy również o samej konstrukcji tekstu. Referat rozpoczynamy od krótkiego wstępu, w którym zaprezentujemy temat naszej wypowiedzi, następnie warto przedstawić słuchaczom plan naszej wypowiedzi i najważniejsza literaturę, z której oczywiście korzystaliśmy a następnie przejść do zasadniczej części wypowiedzi i podsumowania. Pamiętajmy, ze referat jest tekstem naukowym i nie prezentujemy w nim własnych opinii ale naukowe fakty.
Jak widać napisanie referatu bez względu na nasz wiek wcale nie jest takie trudne, wystarczy się do tego odpowiednio przygotować i pamiętać o kilku wymienionych wyżej zasadach.