Jak wybrać wózek inwalidzki?

Masz wśród swoich bliskich osobę niepełnosprawną lub o mocno ograniczonej zdolności poruszania się? Rozważasz dla niej zakup wózka inwalidzkiego, który ułatwi jej codzienne funkcjonowanie? W takim razie poniższy tekst powinien Cię zainteresować. Przybliżymy w nim wózek elektryczny inwalidzki, podpowiemy czym różni się od klasycznego i na co zwracać uwagę podczas jego zakupu. Zaczynajmy.

Wózek manualny czy elektryczny, który wybrać?

Stając przed wyborem pomiędzy wózkiem manualnym a elektrycznym, należy poznać ich główne walory.
Elektryczny wózek dla niepełnosprawnych nie wymaga napędzania kół rękami, co odciąża górną część ciała i zmniejsza ryzyko przeciążenia mięśni. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób starszych oraz korzystających z wózka poza domem.
Wózek manualny jest za to lżejszy, tańszy, nie wymaga pilnowania stanu baterii. Dobrze sprawdzi się u osób młodszych, które poruszają się głównie po domu. Więcej o wózkach można dowiedzieć się na www.prolifter.pl

elektryczny wózek dla niepełnosprawnych

Jakie rodzaje wózków elektrycznych spotkamy na rynku?

Podejmując decyzję o tym, aby zakupić wózek inwalidzki elektryczny, warto dokonać krótkiego przeglądu i poznać jakie wózki elektryczne są dostępne w ofercie specjalistycznych sklepów:

– elektryczne wózki do domu – idealne dla osób starszych, które bez użycia siły mogą przemieszczać się po swoich mieszkaniach, domach,
– elektryczne wózki dla niepełnosprawnych w teren – modele, które zapewniają niezależność poza domem. Niestraszne są im nierówności, podjazdy, wyższe krawężniki. Pozwalają na samodzielność bez obaw o własną kondycję.
– wózki z napędem elektrycznym dla dzieci – które są odpowiednio mniejsze i dostosowane do wzrostu użytkowników,
– wózki elektryczne z windą – dość rzadko spotkane, ale bardzo funkcjonalne. Pozwalają na pełną samodzielność w domu. Dzięki mini windzie bez problemu sięgniemy po wysoko umieszczone przedmioty.
– elektryczny wózek składany – idealny dla osób, które szukają lekkiego wózka, który zmieści się w bagażniku samochodu. Jak wybrać wózek inwalidzki. Więcej tutaj.

Który wózek zatem wybrać?

Znając podstawowe rodzaje wózków nie pozostaje nic innego podjąć decyzję o zakupie. Pomocne w tym będzie odpowiedzenie sobie na kilka pytań:
– kto będzie korzystał z wózka?
– gdzie będzie on wykorzystywany: dom czy miasto?
– czy wózek jest lekki i składany, co ułatwi jego znoszenie i przewóz samochodem?
– czy wózek jest potrzebny na stałe, czy np. na okres rehabilitacji trwający kilka miesięcy?
– jaki mamy budżet na wózek?

dofinansowanie pfron wózek elektryczny dla niepełnosprawnych

Podsumowanie

Elektryczny wózek to ogromne udogodnienie dla osoby z niepełnosprawnościami. Odpowiednio dobrany w znaczący sposób poprawi jakość jej życia, czyniąc ją samodzielną bez zbędnego zmęczenia. Na koniec dodamy również, iż istnieje specjalny program dofinansowania do wózków elektrycznych z PFRON, który po spełnieniu określonych warunków ułatwia jego zakup.