Luthier – pracownia lutnicza w Warszawie

connie_sf / Pixabay

Lutnik to ktoś, kto w instrumenty strunowe tchnie duszę. Jest specjalistą od konstrukcji oraz naprawy instrumentów takich jak: skrzypce, kontrabas, wiolonczela czy gitara. Przygotowuje je ręcznie, dzięki czemu każde dzieło, które wychodzi spod jego ręki jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju.

Lutnik odpowiada za instrumenty najlepszych zawodowych muzyków, gdyż korzystają oni z ręcznie przygotowanych, a nie masowo wyprodukowanych modeli. Popularność lutnictwa sięga do renesansu, ośrodkiem, w którym lutnictwo było najsłynniejsze były Włochy. Najpopularniejszych konstruktorem był natomiast Antonio Stradivari, który zbudował między innymi niezwykłe skrzypce, które warte są teraz ogromne pieniądze. Stradivari budował instrumenty przez całe swoje życie, wraz z synami i uczniami udało mu się skonstruować ponad 1000 sztuk.

Współcześnie lutnictwo nie jest już takie popularne. Niestety wyparte zostało przez fabryki, które masowo (przez co zdecydowanie taniej) produkują instrumenty. Ale w tak przygotowanych modelach brakuje duszy. Wiedzą o tym wszyscy zawodowi muzyce, którzy korzystają z usług lutników zamawiając u nich instrumenty stworzone specjalnie dla nich według ich pomysłów, potrzeb i wyobrażeń. Instrumenty z duszą, bo tworzone ręcznie przez ludzi pełnych pasji i miłości do tego, co robią.

Jednym z takich specjalistów jest właściciel marki Luthier, który w Warszawie (dokładnie na Pradze Północ) zajmuje się konstrukcją i naprawą instrumentów strunowych. Swoją pracę traktuje jako misję, dlatego wykonuje ją najlepiej jak potrafi. Popierają to opinie jego zadowolonych klientów, którzy czują, że w dostarczane im modele wkładane jest serce i pasja, a muzyka która z nich płynie jest piękna i wyjątkowa.

Właściciel marki Luthier do tworzenia swoich dzieł używa najlepszych sprzętów specjalistycznych. Najwyższą jakość oferują mu takie marki, jak Bosch, CMT tools, Kirschem, Sintoms, Hatori czy Japan Dictum. Taka jakość pozwala mu na optymalną pracę podczas budowy instrumentów, jak również w czasie ich reperowania. Zawsze staje na wysokości zadania.