Pierwsza na świecie jednodolarówka

WikiImages / Pixabay

Dla większości z nas moneta jednodolarowa nie jest czymś niezwykłym. Jest dla nas mniej więcej porównywalna do pięciozłotówki o nieco mniejszej wartości – kurs jednego dolara oscyluje wokół czterech złotych.
Co jednak, jeśli jedna srebrna jednodolarówka jest warta 10 milionów dolarów?

Pierwsza jednodolarówka na świecie

Mówiąc o pierwszym dolarze, mamy na myśli srebrną jednodolarówkę znaną obecnie jako Flowing Hair Liberty z 1794 roku. Była to jedna z pierwszych monet wybitych przez rodzącą się potęgę Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Jest to moneta przedstawiająca z jednej strony orła wokół którego przedstawiono wieniec laurowy i napis “United States of America”, a z drugiej rzeczona Liberty. Bogini Wolności z długimi włosami otoczona gwiazdami reprezentującymi ówczesne Stany Zjednoczone – wszystkie 15, które na moment bicia monety ratyfikowały Konstytucję Stanów Zjednoczonych.

Historia pierwszej monety jednodolarowej

Jest to jedna z najważniejszych monet w historii USA. Zaprojektowana była jako największa moneta, która miała symbolizować wolność i suwerenność, a także zjednoczenie 15 stanów. Zwłaszcza, że srebro potrzebne do wybicia odpowiedniej liczby monet zostało dostarczone przez samych obywateli.
Jednak już w 1795 roku wizerunek bogini się zmienił. Dlaczego?
Problemem okazały się ówczesne matryce. Maszyny użyte w 1794 roku okazały się niedostosowane do bicia monet. Jak zauważono każda następna wybita moneta miała nieco inny wygląd.
Pierwsze monety posiadały wyraźny wizerunek orła i długowłosą Liberty. Zaś im więcej monet powstawało na tych matrycach tym orzeł był coraz mniej widoczny, a bogini z krótszymi włosami.
Bicie przerwano na stanie 1758 monet.
Wznowienie nastąpiło dopiero w 1795 roku, jednak wtedy wprowadzono nowy wzór, tak zwany dollar Draped Bust. On również przedstawiał orła i boginię Liberty jednak ta miała już inny wygląd. Inną twarz, lekko upięte włosy oraz była w ujęciu popiersia – do dekoltu i widocznego zarysowania góry ubioru. Podczas gdy stara Liberty przedstawiona była do szyi.

Oryginalnych monet z pierwszej serii z 1794 roku pozostało około 130. Przy czym większość jest w złym stanie i nie ma dużej wartości.
Jedna z tych monet jest jednak w bardzo dobrym stanie. Uważa się, że była to jedna z pierwszych monet – gdyż zarówno orzeł jak i Liberty są bardzo dobrze widoczne, a bogini ma długie włosy – którą ktoś zachował na pamiątkę, nie stosując jako środek płatniczy.