Gołąbeczki czyli jak wygląda rozmnażanie gołębi ?

MiniMe-70 / Pixabay

Gołębie to jedne z najpopularniejszych ptaków w miastach. Udomowione jeszcze przez Sumerów wkradły się do miast, ale nie tylko. Są do dziś jednymi z najczęściej hodowanych ptaków. Hodowla zaś, czy to gołębi, czy innego gatunku nie obejdzie się bez tematu rozmnażania zwierząt.
Jak wygląda rozmnażanie gołębi ? Ile trwa i co powinien w tym czasie robić hodowca?

Płodność

Po pierwsze – gołębie żyją w stałych parach, których nie zmieniają. Jeśli raz dobierzesz jakąś parkę, potem jej już nie zmienisz.
Gołębie mogą się rozmnażać od 5-7 miesiąca życia. Nie mają ściśle określonego sezony lęgowego. Cechują się nieprzerwanym rozrodem. Domowe gołębie są ponadto bardzo bardzo płodne. Zależnie od gatunku mogą mieć od 4 do 12 par jaj rocznie i wszystkie wyklute pisklęta odchować.

Temat gniazda

Okres rozrodczy gołębi to około tydzień, podczas którego samiec gruchając i iskając dziobem głowę samicy zachęca ją do kopulacji. Po niej wzbijając się w powietrze i lądują, aby ponowić tą czynność.
Następnie odruchowo zaczynają wspólnie budowę gniazda. Razem znoszą i układają trawę, siano, gałązki i ściółkę w gniazdko.

Jaja

Rozmnażanie gołębi nie może odbyć się bez jaj. Są to bowiem stworzenia jajorodne. Samica po kilku dniach od kopulacji, w ciągu 48 godzin składa dwa jajka. Najczęściej jest to odstęp około 44 godziny między pierwszym, a drugim.
Wysiadują je na zmianę samiec z samicą. Trwa to około 15-20 dni.
Jak rozpoznać zapłodnione jajko od niezapłodnionego? Po 4-6 dniach obejrzyj jajka pod słońce. Jeśli jest przezroczyste, to niestety nie udało się go zapłodnić. Czarna kropeczka z siateczką widoczna pod słońce jest za to oznaką, że jajko zostało zapłodnione.
Jeśli mimo to nie masz pewności poczekaj. Po 10 dniach skorupka zapłodnionego jajka zrobi się popielata. Niezapłodnione jajko zmieni kolor na żółto-różowe.

Hodowca nie potrzebny

Rola hodowcy w okresie lęgowym gołębi jest ograniczona. Głównym zadaniem jest dostarczenie odpowiednio wcześnie ściółki do gołębnika, karmienie ptaków i sprawdzenie, czy jajka są zapłodnione. Poza tym zaleca się by nie niepokoić gniazdującej pary. Zaniepokojone gołębie, na początku gniazdowania mogą wychodzić z gniazda, co może doprowadzić do braku piskląt.