3 powody, dla których warto kupować płyty winylowe

StockSnap / Pixabay

Płyty winylowe na ścianie to świetny pomysł na aranżację wnętrza. Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie płyt winylowych. Popularność winyli wzrasta. Dzieje się to za sprawą wyjątkowego brzmienia muzyki odtwarzanej na gramofonie, a także ich oryginalnego i kultowego wyglądu.

Zdaniem wielu fanów gramofonowego dźwięku, płyty winylowe brzmią zdecydowanie lepiej niż nowoczesne CD czy mp3. Różnica ta wynika z fizycznych właściwości gramofonu, które nie dają dużej kompresji dynamiki utworu, przez co muzyka na winylach ma zupełnie inny mastering.

Ta inność dźwięku jest zdecydowanie jednym z ważniejszych powodów do tego, aby zdecydować się na gramofon i płynącą z niego muzykę. Muzyka z płyt winylowych przenosi w czasie. Starszym pokoleniom umożliwia powrót do przeszłości (choć na chwilę), natomiast młodszym umożliwia poznanie muzyki na etapie twórczym.

Płyty winylowe to także prawdziwe dzieła sztuki. Ich okładki są przemyślane, wyjątkowo wykonane, a na dodatek posiadają teksty zawartych na winylu piosenek. Takie okładki stają się wyjątkowym arcydziełem, gdyż obecnie nikt już nie tworzy takich oryginalnych okładek. Dzisiejsze płyty (CD, DVD) posiadają jedynie osłonkę pudełka, która może być ładniejsza lub brzydsza, rzadko jednak robi takie wrażenie jak okładki płyt winylowych.

Ta oryginalność i wyjątkowość okładek płyt winylowych pozwala wykorzystywać je także podczas aranżacji wnętrz. Płyty winylowe na ścianie to niecodzienna dekoracja pomieszczenia, która może być zaprezentowana na dwa sposoby. Ściana może zostać pokryta winylami w okładkach lub bez nich – gołymi płytami. Oba sposoby dają piękne i niezapomniane wrażenie.

Poza tym płyty winylowe posiadają zdecydowanie większą wartość artystyczną, przez co niestety nie są tanie. Okazuje się, że kolekcjonerskie tytuły mogą kosztować krocie, a z roku na rok ich cena wciąż rośnie – wraz z rangą wydania. Warto więc przeszukać strychy, komórki i piwnice babć oraz dziadków, być może uda się znaleźć jeden z tych drogocennych i wyjątkowych skarbów.