Piękno zabytków Ukrainy

darkeyed / Pixabay

Ukraina to jeden z siedmiu sąsiadów Polski, kraj, który coraz częściej wybierany jest na wycieczki, bo wciąż pozostaje nie do końca poznany. A jest tu co poznać i zobaczyć – niektóre zabytki Ukrainy zostały docenione do tego stopnia, iż znalazły się na jednej z ważnych list, która pomaga przy wybraniu destynacji wycieczki, podczas której chce się doświadczyć pewnej magii.

Da się poznać

Choć Ukraina nie jest daleko, wciąż zdaje się być krajem zagadkowym, niepoznanym. Jeżeli chce się to zmienić, trzeba wiedzieć, iż państwo to skrywa wiele zabytków, których widok może zaprzeć dech w piersi. Poza tym jej krajobraz – między innymi stepy, o których pisał Adam Mickiewicz – inny od polskiego, pozwala na obcowanie z naturą w sposób, który da odprężenie.

Lwów

Najważniejszą atrakcją kraju jest jego stolica – Lwów to między innymi Stare Miasto, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Lwów to mieszanka różnych stylów architektonicznych, wiele zabytkowych budynków sakralnych: katedra łacińska, katedra ormiańska, kaplica Boimów, to także Sobór świętego Jura, który również został umieszczony na wspomnianej liście.

Zamek w Chocimiu

Budowla to pamiątka po dawnej potężnej fortyfikacji. Przetrwał z niej jako jedyny. Położony jest nad rzeką Dniestr. Ma on znaczenie w historii bitew Polski, należał do niej do roku 1699. Turyści są pod wrażeniem mocnych murów, które widzą od dołu, mają również możliwość wspiąć się na zamek i podziwiać kilka wystaw historycznych, w których umieszczono między innymi ekspozycję sprzętu oblężniczego.

Odessa

Zwana „Perłą Morza Czarnego” Odessa to miasto zbudowane prawie od podstaw w XVIII wieku, które przyciąga swoją architekturą. Dawniej znajdował się tutaj port, jak i silnie rozwinięta była przestępczość – liczni przestępcy stworzyli tu wręcz swoją subkulturę. Turystów przyciągają tu ładne plaże oraz największe w kraju Delfinarium i Akwarium. Będąc w mieście, nie można przejść obojętnie wobec budynku Opery, zobaczyć dawny dom Handlowy Pasaż czy Pałac Potockich. Z wycieczki warto przywieźć zdjęcie wykonane na Schodach  Potiomkinowskich. Dotrzeć do miasta można bezpośrednio, gdyż znajduje się tu jedno z największych lotnisk na Ukrainie.