Ukraiński raj nad morzem

reksik004 / Pixabay

Położona nad Morzem Czarnym Odessa to ukraiński kurort pełen zabytków i bulwarów w starym stylu. Mimo że miasto zostało założone w drugiej połowie XVIII wieku, a więc jest stosunkowo młode, zachwyca aurą historii i sztuki. To idealne miejsce dla tych, którzy szukają miejsc, gdzie można połączyć aktywny wypoczynek z pełnym relaksem przy akompaniamencie szumu morza. Co warto zobaczyć w jednym z najludniejszych miast Ukrainy?

Z czego słynie Odessa?

Odessa co warto zobaczyć? Przede wszystkim największą wizytówkę miasta, a więc Schody Potiominowskie, które cały świat mógł zobaczyć w słynnym “Pancerniku Potiomkin”. Niemal dwieście stopni miało symbolizować wejście do miasta, ale wybudowano je przede wszystkim ze względów praktycznych. Odessa jest dość wysoko położona względem portu morskiego, dlatego w pierwszej połowie XIX wieku rozpoczęto budowę monumentalnych schodów, które zapewnią wygodne połączenie między miastem a portem. Na ich szczycie znajduje się pomnik z brązu upamiętniający pierwszego gubernatora Odessy, francuskiego księcia de Richelieu. Idealnym miejscem na spacer będzie Park Tarasa Szewczenki, gdzie można odetchnąć od zgiełku miasta. Na jego terenie znajduje się pomnik ukraińskiego poety narodowego i malarza.

Nadmorski klimat

Odessa to nie tylko zabytki, ale również nadmorski kurort z całym dobrodziejstwem tego typu miejsc. Znajdują się tutaj piękne plaże, promenady i knajpy z widokiem na Morze Czarne. Bulwar Przymorski doskonale nadaje się na długie, romantyczne spacery po zachodzie słońca, a Arcadia Beach to jedna z popularniejszych plaż w Odessie. Znajdują się tutaj wodne zjeżdżalnie, szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych, a także różnorodne restauracje z widokiem na morze. Dla tych, którzy zwiedzają nowe miejsca wszystkimi zmysłami i uwielbiają kosztować lokalnych przysmaków, idealnym miejscem będzie Privoz Market. Można tu znaleźć setki towarów lokalnych producentów, domowe przysmaki ukraińskie i przepyszne owoce morza, a także rzadkie okazy ryb. Ci turyści, którzy w Odessie wybrali wynajem mieszkania zamiast hotelu, mogą tutaj zaopatrywać się w tanie i smaczne produkty na posiłki w ukraińskim stylu.