Nietolerancja laktozy

pixel2013 / Pixabay

Czym ona tak naprawdę jest?
Jakie są objawy?
Czy da się ją wyleczyć?
Nietolerancja laktozy to tak naprawdę niedobór enzymu występującego naturalnie w naszym organizmie jakim jest laktaza. Enzym ten jest odpowiedzialny za trawienie i rozkład laktozy. Zazwyczaj nietolerancje laktozy dziedziczymy i uaktywnia się u nas w młodym wieku, lecz może ona również być spowodowana chorobami lub czynnikami powodującymi niszczenie nabłonków i kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wytwarzanie laktazy.
Objawy to głównie problemy żołądkowe; biegunka, wzdęcia, gazy, mdłości, kolki a czasem nawet bóle brzucha. Zależnie od ilości laktazy objawy mogą występować sporadycznie, w różnych wariantach lub w skrajnych przypadkach po każdym przyjęciu laktozy może wystąpić większość wymienionych przeze mnie objaw.

 

Niestety tolerancja laktozy nie jest uleczalna, cierpiąc na to schorzenie będziemy musieli zależnie od stadium przejść na produkty o obniżonej zawartości laktozy lub zrezygnować całkowicie z jej spożycie. Dziś na szczęście nie jest to takie trudne, a wiele restauracji oferuje nam dania bez laktozy, a po obiedzie niemal już w każdej kawiarni wypijemy kawę na mleku roślinnym i natrafimy na ciasto bez laktozy