Zastosowanie dodatków paszowych w żywieniu zwierząt, ma wiele zalet. Jedną z nich, jest urozmaicenie paszy, aby zwierzęta chętnie sięgały po przygotowaną paszę, zaspokojenie żucia, czy przyspieszenie przyrostu wagi. Wśród licznych dodatków paszowych, jednym z najchętniej stosowanych dodatków jest ziarno kukurydzy. Zwierzęta chętnie je pobierają, gdyż jest smaczne i treściwe. Jakie inne zalety posiada ziarno kukurydzy, oraz komu najlepiej je podawać?
Kukurydza, czyli popularny dodatek paszowy.
Ten rodzaj paszy chętnie pobierany jest przez zwierzęta, przede wszystkim ze względu na słodki smak. Ziarno jest dość tłuste, dlatego nie należy podawać go dużo, gdyż nadmierna ilość spożywana przez zwierze, może doprowadzić do otłuszczenia wątroby. Prócz tłuszczu, który bogaty jest w witaminę E oraz nie zawiera substancji antyodżywczych.
W przypadku cieląt, ziarno kukurydzy podaje się, aby wzmocnić mięśnie żwacza oraz jelit. To dzięki fermentacji ziaren w jelitach, dochodzi do pogrubienia ścianki jelit, przez co cielęta są odporne na podrażnienia i choroby. Jest to zatem jedno z najbardziej treściwych, a zarazem wartościowych dodatków paszowych, jakie występują na rynku.
Dla kogo przeznaczona jest kukurydza pastewna?
Ze względu na dużą zawartość tłuszczu w ziarnach, podawanie tego dodatku do paszy, należy ściśle kontrolować. Choć można je podawać trzodzie chlewnej, należy robić to z umiarem, gdyż zbyt duża ilość spożywanych ziaren, może doprowadzić do otłuszczenia wątroby, ale i całego organizmu, co negatywnie wpłynie na jakość mięsa. Kukurydza nadaje się jednak doskonale dla bydła jak i drobiu, zwłaszcza kur. Dzięki zastosowaniu ziaren kukurydzy, żółtka jaj, będą bardziej wybarwione, choć głównym powodem dla którego stosuje się ten dodatek, jest uczucie nasycenia u drobiu.
Jak przechowywać ziarno w okresie zimowym, aby zapobiec jego gniciu?
Niestety, ale kukurydza jest podatna na zawilgocenie, co jest najczęstszym problemem hodowców. Aby ziarna nie zgniły, konieczne jest przechowywanie je w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, na przykład silosach. Drugim miejscem, w którym można przechowywać ziarno, są magazyny, jednak tutaj istnieje duże ryzyko zepsucia się dodatku paszowego. Wybierając magazyn należy pamiętać, aby ziarna w miarę możliwości były przechowywane na płasko, a pomieszczenie często było wietrzone, by zapobiec zawilgoceniu ziaren. Konieczne jest też regularne sprawdzanie kukurydzy, przed podaniem zwierzęciu, aby uniknąć poważnych zatruć i chorób u zwierząt. Podany dodatek, powinien być usuwany na bieżąco, jeśli zwierze nie zjadło go w całości, co jest procesem czasochłonnym.
Kukurydza paszowa sprzedawana jest w trzech wariantach, na tony, w dużych workach oraz kontenerach. Transport nie jest wymagający, a cena jak na treściwy dodatek paszowy przystępna, co spowodowało tak duże zainteresowaniem, zastosowania ziaren w żywieniu zwierząt hodowlanych.